PRAHA: Nové posily, které obléknou vojenskou uniformu, chce přilákat česká armáda. Rekrutační místa v těchto dnech jedou naplno a zájemcům o stejnokroj představují možnou nabídku uplatnění se v Ozbrojených silách ČR. V současné době armáda poptává zejména skladníky, kuchaře a řidiče, ale také piloty, lékaře a další specializované profese.
O kuchaře, skladníky a řidiče je největší zájem v nově vznikajícím pluku v Rakovníku, ale také u 43. výsadkového praporu v Chrudimi a 13. dělostřeleckého pluku v Jincích. Jince pak také poptávají specialisty kybernetických sil, specializované operátory a výše zmíněné lékařské profese. U 43. výsadkového praporu pak najdou uplatnění i zájemci o pozice výsadkařů, a to jako operátoři granátometu, tarasnice, střelci, ostrostřelci a další. O piloty vrtulníku má zájem 22. základna vrtulníkového letectva Náměšť nad Oslavou.
Pro zájemce rozhodnuté nastartovat vojenskou kariéru vedou k uniformě v zásadě dvě cesty.
Ta první je vhodná zejména pro ty, kteří reagují na aktuální nabídku doplňovaných míst v rámci Ozbrojených sil ČR. Nemusí tím pádem studovat na vojenské škole a mohou své civilní vzdělání uplatnit přímo. Pro ty je určeno rekrutační místo, odkud vede cesta do uniformy. Profesní poradci jsou zde připraveni poskytovat informace a pomoci s výběrem možnosti uplatnění se v ozbrojených silách. Zájemci o službu v ozbrojených silách státu musí splňovat zákonné podmínky a požadavky ozbrojených sil. Tím se v tomto případě rozumí:
české občanství
dosažení věku 18 let
složení vojenské přísahy
nebýt členem politické strany, hnutí ani odborové organizace ke dni povolání a nepodporovat hnutí směřující k potlačování práv a svobod člověka
trestní bezúhonnost
zdravotní způsobilost k výkonu služby
splnění kvalifikačních předpokladů stanovených pro služební zařazení
podrobení se výběru podle vyhlášky MO č. 454/2002 Sb.
Druhá z cest do armádního stejnokroje vede přes vojenskou školu, například Univerzitu obrany v Brně. Vstoupit do armády tímto způsobem je vhodné zejména pro ty, kteří chtějí svůj život spojit s vojenskou profesí a získat hned na začátku své kariéry ucelené vojenské vzdělání. Student vojenské vysoké školy stává vojákem z povolání už před zahájením studia.
Vojenská kariéra, pro toho, kdo si ji zvolí, pokaždé bezpodmínečně začíná kurzem základní přípravy u Velitelství výcviku Vojenské akademie ve Vyškově.
Tam budoucí voják získá základní potřebné vědomosti, dovednosti a návyky pro službu.
Tříměsíční kurz základní přípravy je fyzicky, psychicky i časově náročný. V jeho průběhu voják několikrát absolvuje nepřetržitý komplexní polní výcvik v terénu.
Kurz základní přípravy v sobě zahrnuje to nejdůležitější a nejpodstatnější z vševojskové přípravy – to, v čem musí být voják opravdu kovaný: základní řády, pořadovou, střeleckou, taktickou, spojovací, topografickou a zdravotní přípravu a ochranu proti zbraním hromadného ničení.
Výcvik je rozdělen do čtyř fází. V každé z nich voják získává souběžně ze všech oblastí vševojskové přípravy, od základní teorie po praktický výcvik, potřebné znalosti a dovednosti. Každá fáze je zakončena zkouškou, při níž jsou posuzovány jak průběžné výsledky dosažené ve výcviku, tak i výsledky fázového testu.V případě nesplnění kritérií zkoušky může voják využít jeden opravný termín. Pokud ani v tomto termínu neuspěje, je mu služební poměr ve zkušební době k poslednímu dni v daném měsíci zrušen.
Platy těch, které nyní Armáda České republiky nejvíce potřebuje a náboruje, začínají na atraktivních částkách.
Řidičům například armáda garantuje plat od 35 350 korun, skladníkům od 38 370 korun a kuchařům k základnímu platu 35 350 korun pak nově přidává i náborový příspěvek. Lékařský plat začíná na 59 870 korunách, pilotův plat pak na 48 060 korunách. Požadavky na vzdělání se liší dle jednotlivých specializací, uplatnění u armády najdou zájemci jak s odborným středoškolským vzděláním, tak i se vzděláním vysokoškolským.
Složení a výše služebního platu vojáka stanovuje zákon č. 221/1992 Sb., o vojácích z povolání (v platném znění) a skládá se z několika složek. Tou základní je služební tarif, jehož výše je spjata se stanovenou hodností. K dalším složkám platu pak náleží soustava příspěvků, jako příklad uveďme ty nejznámější, mezi které se řadí: výkonnostní, zvláštní, stabilizační, na bydlení, ale třeba i náhrada za dojíždění. Mezi aktraktivní benefity, které ozbrojené složky státu nabízejí, lze ale zařadit například i možnost čtrnáctidenní preventivní rehabilitace nad rámec řádné sedmatřicetidenní dovolené, vojenskou výběrovou rekreaci, jazykovou přípravu a v neposlední řadě i tělesnou přípravu, coby součást pracovní doby.
Rakovnická kasárna vojáci opustili koncem roku 2013 a to kvůli úsporám v rezortu.
Nyní však, po změně finanční politiky státu, tedy po odstoupení od dřívějších rozpočtových škrtů, vzniká v Rakovníku nový vojenský prapor, jehož vybudování je pro armádu prioritou. Prapor by, podle zástupce Generálního štábu generála Miroslava Hlaváče, měl mít na starosti poskytování servisu pro spojenecké vojenské jednotky, tedy například americké konvoje přesouvající se na cvičení přes Českou republiku z německých základen do Pobaltí. Díky nově vznikajícímu útvaru, který má podle Miroslava Hlaváče posílit schopnosti ozbrojených sil v Evropě, přibudou v Armádě České republiky nová pracovní místa a šanci uplatnit se v armádě se tak pro všechny zájemce o zelený stejnokroj podstaně zvýší. Výstavba nového útvaru odstartovala vloni, vzniknout by prapor měl 1. ledna 2023 a plné operační činnosti plánuje dosáhnout v roce 2026 s 900 vojáky a až 400 kusy tecniky a to zejména přípravné a podpůrné. Jednotka také měla mít schopnost při nečekaných krizových událostech posílit složky Integrovaného záchranného systému.
V souvislosti se vznikem nového praporu Armáda České republiky počítá s výdaji zhruba 4,5 miliardy korun.