PRAHA: Psovodi, strážní a řidiči se mohou opět uplatnit u Hradní stráže. Ta totiž v těchto dnech odstartovala nové kolo náboru s nástupem uchazečů do služby k prvnímu srpnu, kdy plánuje nováčky obsadit dvaasedmdesát volných míst.
Nabídka je silná jak po stránce finančního ohodnocení budoucích vojáků, tak i inzerovanými benefity. Nástupní plat strážného a psovoda začíná na 45090 korunách, strážní a řidiči, kteří disponují řidičským oprávněním sk. C, si pak polepší i o náborový příspěvek ve výši padesáti tisíc korun. Těm, kteří tzv. C nemají, nabízí ozbrojené síly ČR rozšíření řidičského oprávnění z B na C. Psovodům Hradní stráž umožňuje vzít si služebního psa domů, na dovolenou nebo i na rehabilitační pobyt, na který mají vojáci nárok nad řádnou dovolenou. Mezi další inzerované benefity lze zahrnout například náhrady za denní dojíždění do zaměstnání, hrazený program celoživotního vzdělávání a jazykové kurzy.
Vojáci Hradní stráže musí ovšem splňovat celou řadu přísných kritérií, strážní například předepsanou výšku. Předepsaná výška se však nevztahuje na psovody, ani řidiče.
Služba příslušníků Hradní stráže nespočívá jen ve štřežení čestných pevných stanovišť, tzv. "budek" před Hradem, ale skládá se i ze strážení na pohyblivých stanovištích, které se vyskytují například v zahradách přilehlých k Hradu. Dalším způsobem střežení jsou hlídky pohybující se po Hradě. Tyto hlídky - muže a v dnešní době také již ženy, lze spatřit nejen v Praze, ale například též v prezidentském sídle v Lánech. V případě, že prezident jako své dočasné sídlo využívá jakýkoliv další objekt, vyráží Hradní stráž i tam.
Především je to státní občanství ČR, trestní bezúhonnost a dosažené minimálně střední vzdělání. Další podmínkou je dobrá zdravotní, fyzická a psychická kondice, bez těchto vlastností nelze o kariéře vojáka příliš uvažovat. Na pozici strážný je předepsána výška postavy 178 - 188 cm, u psovoda je pak pro výkon služby nutné osvědčení o vykonání kynologické zkoušky, u řidiče Hradní stráž požaduje řidičské oprávnění skupiny C. Mezi dalšími nezbytné podmínky pro přijetí do služebního poměru vojáka z povolání patří zdravotní prohlídka v jedné z vojenských nemocnic a také splnění testů fyzické zdatnosti.
Na začátku služebního poměru, před zařazením ke konkrétní jednotce, absolvuje voják navíc i kurz základní přípravy ve Vyškově na Moravě, kde získá základní potřebné vědomosti, dovednosti a návyky vojáka. Kurz trvá tři měsíce a zahrnuje v sobě to nejdůležitější a nejpodstatnější z vševojskové přípravy. Výcvik se dělí na čtyři fáze ve kterých voják získává znalosti ze všech oblastí vševojskové přípravy a to od teorie po praktický výcvik. Každá fáze končí zkouškou, při níž jsou posuzovány jak průběžné výsledky dosažené při výcviku, tak i výsledky fázového testu. V případě, že voják kritéria zkoušky nesplní, může využít jeden opravný termín. Pokud ani tehdy neuspěje, je mu zrušen služební poměr v této zkušební době a to k poslednímu dni v daném měsíci. Pokud vše voják úspěšně splní, čeká jej pak měsíc a půl dlouhá stáž v Praze přímo u Hradní stráže, kde získá další nezbytné dovednosti potřebné přímo k výkonu této služby.
Do služebního poměru voják nastupuje na čtyři roky a po jejich uplynutí je možné služební poměr dále prodloužit.
Přihlásit se uchazeč může buď osobně na některém z rekrutačních míst Armády České republiky, nebo elektronicky na stránkách náboru kariera.army.cz .