PRAHA: Včerejšími výroky v prezidentském duelu vysílaném v České televizi vyvolal prezidentský kandidát Andrej Babiš nevoli. Prohlásil, že by v případě útoku na Polsko nebo pobaltské země české vojáky na pomoc určitě neposlal. Později tvrzení vzal na sociálních sítích zpět, mezitím však jeho výrok zaregistrovala média v Polsku nebo na Ukrajině a reagovali na ně ministři zahraničí pobaltských zemí.
Babiš svým výstupem v duelu, kde pokračoval v kampani orientované na vyvolávání strachu z války, zpochybnil české závazky plynoucí z členství v NATO. „Určitě ne, určitě ne a já si myslím, že je potřeba mluvit o míru,“ prohlásil v nedělním duelu s Petrem Pavlem český expremiér Babiš poté, co mu moderátor Martin Řezníček dvakrát zopakoval otázku, zda by měla Česká republika splnit své spojenecké závazky a poslat vojáky na pomoc Polsku nebo pobaltským zemím, kdyby byly napadeny. Dodal, že chce mír a ne válku a že by „v žádném případě neposílal naše děti a děti našich žen do války“. Na tuto otázku i napoprvé Babiš reagoval, že vojáky by do války určitě nechtěl poslat.
Babišovy výroky již včera začala začala citovat polská média. Například internetový portál Polského rozhlasu nadepsal zprávu o nedělní debatě takto: „Překvapivá slova kandidáta na českého prezidenta.“ Portál businessinsider.pl v titulku doslova píše: „Babiš se znovu dostává u Poláků do nemilosti.“ Babiše také označil za „osobnost plnou kontroverzí“ a rovněž připomněl, že v minulosti se tento české expremiér vyjádřil vulgárně o polských potravinách.
Na slova Andreje Babiše reagoval například polský europoslanec za vládnoucí národně-konzervativní Právo a spravedlnost Ryszard Czarnecki. O Babišovi na Twitteru napsal, že „plácá páté přes deváté“. Expremiérovi Česka vzkázal: „ať si panáček přečte mezinárodní smlouvy, které Česko podepsalo“. Babišovi navíc popřál: „příjemné počtení a důstojnou porážku“.
Ukrajinský server Gazeta.ua označil nedělní výrok Andreje Babiše za skandální. Server Ukrajinska pravda událost také zaznamenal, ale komentáře se zdržel. „Babiš svou neochotu podílet se na odporu proti ruské agresi vysvětlil tím, že ,chce mír‘,“ napsala ukrajinská agentura Ukrinform. Agentura se navíc pak věnuje vyšetřování Babiše kvůli obviněním z podvodu. Připomněla, že krátce před volbami pražský soud nepravomocně osvobodil Babiše v kauze Čapí hnízdo, kde se řešil údajný dotační podvod.
Estonský ministr Urmas Reinsalu je označil za nejhorší příklad zasahování domácí politické kampaně do bezpečnostních otázek.
„Československo napadli Sověti v roce 1968 a my jsme dočasně ztratili svou nezávislost v roce 1940, proto myslím, že takové komentáře jakéhokoliv politika zacházejí příliš daleko. I když přihlédneme k vnitřní politické situaci, tak nejsou zodpovědné,“ uvedl lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkēvičs.
Litevský ministr Gabrielius Landsbergis stejně jako jeho estonský a lotyšský protějšek prohlásil, že by jeho země bez váhání vojáky na pomoc Česku vyslala. „Pokud by byla česká svoboda, svrchovanost nebo územní celistvost ohrožena vnější silou, Litevci budou stát po boku Čechů,“ sdělil.
Svá slova se již včer krátce po debatě pokusil Babiš na Twitteru korigovat. "V duelu jsem vůbec nechtěl odpovídat na hypotetickou otázku o napadení Polska nebo Pobaltí. Jsem přesvědčený, že se to nestane, a nechci to vůbec připouštět. Je zodpovědností světových politiků, aby válce zabránili," napsal na sociální síti.
Dnes Babiš na Twitteru navíc označil výroky ze včerejší televizní debaty za překroucené. "Zásadně odmítám snahu překrucovat moje výroky, které padly během včerejší debaty. Nikdy jsem článek 5, tedy kolektivní obranu NATO, nezpochybnil. Jen jsem si nechtěl ani představit, že by mohlo dojít ke 3. světové válce. Proto politici musejí usilovat o mír a zabránit válce," uvedl doslova na Twitteru.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes vyzval k tomu, aby se prezidentský volební souboj vedl s ohledem na zájmy a závazky České republiky. Česko musí být ve vlastním zájmu vnímáno jako seriózní spojenec a partner, prohlásil dnes Fiala. Informovala o tom dnes například ČTK a Česká televize.
Na Twitteru Babiše kritizovali například Josef Síkela (STAN). „Teď už všichni víme, proč je Andrej Babiš kandidátem proruských dezinformátorů. Andrej Babiš je totiž nejen lhář, ale i zrádce. Češi ale zrádci nejsou a věřím, že mu to tento týden jasně ukážou. Našim spojencům se ale za jeho slova velmi omlouvám,“ napsal na Twitter.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) označila ironicky Babišův výrok za "majstrštyk". „Tak včera jsme mohli v přímém přenosu vidět, jaký je Andrej Babiš talentovaný diplomat. Ubezpečit v jeden moment 29 státníků zemí Severoatlantické aliance, že se na ně Česká republika v případě jejich napadení vykašle, je opravdu velký diplomatický majstrštyk,“ okomentovala Babišova slova.
ProtikandidátAndreje Babiše Petr Pavel dnes na twitteru uvedl, že princip kolektivní obrany je páteří NATO. Babiš ho podle něj v neděli popřel. "Později si uvědomil, co provedl, a opravoval se. Kdyby to udělal jako prezident, byl by to skandál v celém NATO. Takový chaos si dovolit nemůžeme," napsal Pavel.