Podle přijatého pozměňovacího návrhu se mají v budoucnu platy politiků zvyšovat nejvýše o pět procent. Opoziční hnutí ANO a SPD neprosadila zmrazení platů politiků až do roku 2029 na loňské úrovni. Platy soudců by se letos, oproti loňsku, měly zvýšit o méně než jedno procento. Předloha nyní zamíří do Senátu.
Ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka (KDU-ČSL) uvedl na plénu Sněmovny, že pokud roste průměrná hrubá mzda, rostou podle platového automatu i měsíční příjmy vrcholných politiků, soudců i státních zástupců. „Na příští rok vycházíme individuálně z hodnoty let 2022–2023 v české ekonomice. Růst platů a mezd byl 6,92 procenta. Proto předkládáme s dvouletým zpožděním tuto hodnotu,“ prohlásil ministr.
Podle původního návrhu měly platy politiků vzrůst o necelých čtrnáct procent, po kritice však Jurčka návrh upravil na necelých 7 procent. .
Plat řadového zákonodárce se tak letos zvýší o 7100 korun na 109 500 korun měsíčně a plat prezidenta republiky bude činit 365 000 korun, o 23 800 korun víc než loni. Růst se týká i poslaneckých náhrad například na dopravu či na reprezentaci a stravování.
Předloha zahrnuje i nastavení platů soudců a státních zástupců a zavádí paušální náhradu pro manžela nebo partnera prezidenta republiky.
Ministr Jurečka rovněž přišel s návrhma tzv. "záklopky", jak návrh sám nazývá. Platy politiků by tedy podle Jurečkovy záklopky do budoucna meziročně mohly růst maximálně o pět procent. Toto ohraničení poslanci schválili. Stejně dopadla i úprava poslance Miloše Nového (TOP 09), která by krátila poslancům a senátorům platy o pětinu při zadlužení státu nad 50 procent hrubého domácího produktu. Schválení se naopak nečkaly opoziční návrhy, které se týkaly snížení náhrad na dopravu zákonodárců, stejně tak, jako se opozici nepodařilo prosadit zmrazení platů politiků na pět let.
Právě opakované zmrazování platů v posledních letech vedlo mimo jiné k tomu, že platový „automat“ neplnil svou funkci. Po zmrazení totiž opět najede na průměrnou mzdu, tudíž platy povyskočí o desítky procent. Takový skokový nárůst poté logicky vyvolává nevoli u voličů a stává se celostátním politickým tématem.
Na jednání Sněmovny chyběly zhruba dvě desítky zákonodárců opozičního ANO včetně předsedy hnutí Andreje Babiše. Část z nich se omluvila s ohledem na poslední rozloučení se zesnulým poslancem Milanem Ferancem v Olomouci.
Celkem se z pátečního jednacího dne omluvilo více než 40 poslanců. Omluvu zaslala také desítka členů vlády, a to včetně premiéra Petra Fialy (ODS).
Finálnímu jednání Sněmovny o platech předcházely opoziční obstrukce. Původně měli poslanci a poslankyně hlasovat už ve středu. Tomu ale zabránila SPD.
Novelu nyní musí projednat Senát a podepsat prezident.
Základní plat poslance: 102 400 Kč
Příplatky za funkce:
místopředseda výboru 20 900 Kč
předseda výboru 41 700 Kč
místopředseda Sněmovny 108 455 Kč
předseda Sněmovny 172 447 Kč
Ubytování nebo příspěvek na ubytování do výše 20 500 - předseda výboru má navíc k dispozici auto bez řidiče pro pracovní účely a cesty za rodinou
Výdaje na administrativní práce do výše 21 200 - místopředseda komory má navíc k dispozici auto s řidičem pro pracovní účely a cesty za rodinou
Pronájem regionální kanceláře až do výše 27 000 - předseda komory má navíc k dispozici auto s řidičem na cesty včetně osobních
Plat asistentů do výše 55 000
Ubytování na tuzemských pracovních cestách
Doprava, ubytování a stravné na zahraničních pracovních cestách
*Část se hradí oproti výkazu (například pracovní cesty), část na účty třetích osob (platy asistentů, pronájmy)
15 200 Kč
Paušální náhrada podle vzdálenosti trvalého bydliště (do 50 km) 38 000 Kč
nad 50 km 42 700 Kč
nad 150 km 47 400 Kč
nad 250 km 56 900 Kč
Za smutnou komedii považují zvýšení platů ústavních činitelů někteří důchodci. Například Zdeňka Hynštová z Jihomoravského kraje schválené zvýšení platů politiků pro inregion.cz okomentovala při nákupu v prodejně potravin neásledovně: "Výsměch a arogance, vdovský důchod mi vzrostl o neuvěřitelných devětadvacet korun." To pro ni znamená polepšení o zhruba půl bochníku levnějšího chleba na měsíc. Starobní důchod Hynštové od ledna vzrostl po sečtení procentuelní částky (0,6%) a základu celkem o 394 korun. "Celkově tak mám přilepšení asi o dvě másla a asi tři bochníky chleba," dodala respondentka.
Živnostník Vladimír S. (redakce inregion.cz jeho celé jméno zná), který se živí jako zedník-obkladač coby OSVČ, vážně uvažuje o tom, že živnost pověsí na hřebík. "Volil jsem SPOLU v domnění, že se pro nás živnostníky nebudou zvyšovat odvody. Vláda však krátce po volbách udělala pravý opak a odvody nám zvýšila skoro dvakrát tolik. A sami si teď přidávají, ať jdou do háje," dodal živnostník rozzuřeně na adresu politiků. "Je úplně jedno, kdo je u moci, živnostníkům hážou klacky pod nohy všichni. Nejprve nás nazvala parazity levice, te´d nás má za odpad pravice. Na volby příště ... (vulgární nepublikovatelný výraz, pozn. red.).
Spokojena s hlasováním Sněmovny není ani Kateřina Rajchůnková z jižní Moravy. "Co na to (zvyšování platů politiků, pozn. red.) mám říct. Na platy kuchařek, uklízeček a dalších ve škole nejsou prachy a sami si přidávají politici tak, až se jim od hub práší. Měli by se stydět," dodala Rajchůnková.
Pozvolné navyšování platů politiků naopak nevadí IT specialistovi Lukáši Vorlovi z Prahy. "Nevydělávám špatně, zaměstnavatel si váží mé kvalifikace, takže mi pravidelně mzdu zvyšuje," uvedl pro deník inregion.cz programátor, zabývající se vývojem SW aplikací. Podobně se pro inregion.cz vyjádřila i podnikatelka Jana N. (redakce její celé jméno zná) z Vysočiny: "Heleďte, nestěžuju si. Ženy se chtějí líbit stále a na tom já stavím svůj byznys." Její činnost spočívá v poradenství pro ženy, ať již jde o svatební šaty, šaty pro společenské příležitosti, ale i focení samotných akcí, na kterých se chtějí líbit její klientky i klienti. "Takže jsem sice naštvaná, že nám stále rostou odvody, ale o to jsem zdražila své služby a rozšířila portfolio služeb. Hodina focení a postprodukce tak nebude stát už pětistovku, ale osm set. Propustím asistentku, kterou jsem měla na hlavnák (HPP, pozn. red.), ale bohužel. Nebudu na to doplácet," dodala podnikatelka.